Chatová osada Okrouhlík


Kousek od Jihlavy leží v čisté přírodě uprostřed lesů několik rybníků. Naleznete v nich  ryby, raky, škeble a užijete si přírodní koupání v čisté vodě. 

Na hrázi prostředního rybníku rostou tři borovice, u hráze stojí osadní hospoda U Billa, kolem rybníků chaty. Osada je je hrdá na svoji trampskou historii, i když se jí nevyhnula modernizace.

Návštěvník Okrouhlíku bývá zpravidla prostředím okouzlen a kdo jednou objeví krásu místní přírody a svéráz obyvatel, stává se již napořád okrouhličanem.

Ti, co měli to štěstí a prožili tady šťastné mládí, nemohou na Okrouhlík zapomenout. Pamětníci vzpomínají na doby bez elektřiny, bez televize a bez vodovodu, zato s petrolejkami, táboráky a improvizovaným letním kinem. Pro promítací aparát vyráběl elektriku náladový benzínový agregát.

V dnešní době je osada plně elektrifikovaná a opatřena kanalizací. Stále více chat majitelé přestavují pro celoroční bydlení, tu s větším, tu s menším citem. Výstavba nových domů se osady zatím dotkla jen minimálně.

Většina chatařů dosud užívá chaty jen v létě, proto pochopitelně nejsou hlášeni v obci Čížov ke stálému pobytu. Možnosti promlouvat do záležitostí obce je velmi omezená, i když se Okrouhlíku mohou velmi silně dotýkat, jako třeba hospodaření s rybníky, s okolními lesy, péče o komunikace a nebo plán územního rozvoje.

Osadní výbor Okrouhlíku v čele s předsedou - šerifem proto založil občanské sdružení s názvem Spolek osada Okrouhlík, o.s. Tento spolek je řádně registrován u Ministerstva vnitra ČR a pro obecní zastupitele Čížova je tak neopominutelným partnerem. Jeho členem se může stát každý osadník. O činnosti Spolku osada Okrouhlík, o.s., se na tomto webu dozvíte vše potřebné a samozřejmě budete vítáni v jeho řadách. 

 

                                                                             Průzkum

 

Milé osadnice, vážení osadníci

 

Jak jistě víte, přes rok pořádáme různé akce, které vznikly již dříve. Sloužily hlavně ke sbližování osadníků a ke sportovnímu a kulturnímu vyžití. Nebyla televize, mobily, internet a tak se lidi bavili jinak.

Starali se o to vždy osobnosti jako byl krčmář Bill, Bohoušové Vincenc a Bartoška, Láďa Pekárek, dále pak Patrick (Boha Laška), manželé Pirnerovi, kluci Bartejsovi a  kluci Chromých. Potom se přidal Tonda Průcha, můj táta a postupně další až do dneška. Spolupracovala celá  osada a hlavně žila a bavila se. Z některých akcí se staly tradice a udržují se s různými obměnami dodnes. Některé z nich zanikly, jako cirkus Cajmrsk, Bahňáci, fotbal, hokejové zápasy s okolními obcemi, nohejbal, cyklotour, plavecké závody, stolí tenis. Vznikly naopak nové, např. tenisové turnaje, Okrouhlické jaro, kotlík a.j..

Připadá mi, že je o tyto akce stále menší zájem (generační problém?). Proto bych rád poznal Váš názor (hlavně těch mladších) na tyto akce. Především na lampionové průvody, překážkový závod, karneval, táborák, dálkový pochod, tenisové turnaje, ale i na vše ostatní.

  1. Co se mi na nich líbí nebo nelíbí?
  2. Co by se mělo změnit a jak?
  3. Jsem ochoten se nějak zapojit a jak?
  4. Nechat to v nynější podobě?
  5. Zrušit tyto akce, ponechat jen některé?

P.S.Většinu akcí organizoval Patrick a zapojilo se mnoho dalších osadníků. Časem hodně tahounů odešlo do Okrouhlického nebe. Pak jsem začal pomáhat Patrickovi já, asi tak ve 40-ti letech. Později jsem to organizoval již sám s ochotnými pomocníky a hlavně s podporou nestárnoucích muzikantů harmonikáře Jeniny a čím dál lepších kluků Old Boys. Náhrady jsou zatím v nedohlednu. Snažíme se to dělat dál, ale můj zdravotní stav mi již velí STOP, ubylo i elánu a motivace. Co s tím? Obracím se na Vás osadníky – zachováme tradice našich rodičů a prarodičů?

Své názory, podněty, náměty pište a posílejte na e-mail denisak25@gmail.cz  nebo je vhoďte do schránky na osadní hlásnici.

Díky za každý Váš názor, e-mail, či dopis nebo cokoliv. Třeba to bude povzbuzení k další činnosti a oživení osady.

S pozdravem „Ať žije Okrouhlík“

                                                             Váš Zdeněk Krejčí                                                                       6.12.  2018

Bohužel došlo k chybě v e-mailové adrese, proto vy kteří jste už reagovali,zkuste to znovu na tuto adresu:     denisak25@gmail.com

Program sezóny 2018

Papež 70

Papež, další z letošních osadníků - jubilantů.Masopust s vepřovými hody, rejem masek a pořádnou veselicí. Fotky najdete na Proběhl další úspěšný Silvestr v hospodě u Billa. 


Tradiční vánoční koncert Pepy Zemana se zpíváním koled na Boží hod vánoční v 17,00 v hospodě U Billa.


Mikulášský večírek byl tradičně v hospodě U Billa, letos 10.12.2016  v 17 hodin. 


V pátek 2.12. hrála skupina KORD s Tomášem Markem v chatě na Zelenině (neboli u Marků). 


26.11.2016 Slavnostní rozsvícení Okrouhlíku. Při  příležitosti první adventní neděle se na řadě chat neděle a také v hospodě U Billa rozsvítilo vánoční osvětlení.

_________________________________

12.11.2016 Svatý Martin v Hospodě u Billa, pilo se mladé víno a jedly se martinské husy.


Jednodenní a týdenní rybářské lístky je nyní možno zakoupit v restauraci U Billa ,přímo v osadě Okrouhlík. Od července 2017.

Schůze 3.11 2018 bude mimořádně na tenisovém kurtu.